klauzule niedozwolone

Regulamin sklepu internetowego – jak ułożyć dobry?

 klauzule niedozwoloneZakładanie własnej działalności wiąże się z wyzwaniami, które w większości stanowią całkowitą nowość. Aby uniknąć stresu i problemów już na starcie, trzeba dobrze przemyśleć regulamin sklepu internetowego. Wyczerpujący, nie pozostawiający wątpliwości, a przy tym jasny i zrozumiały dla odbiorców – każdy, kto dopiero zaczyna prowadzenie własnego biznesu powinien wyjść właśnie od tego punktu.

Czemu służy regulamin?

To przede wszystkim bufor bezpieczeństwa dla sprzedającego. Regulamin pozwala od razu jasno określić, na co sprzedawca się nie godzi i czego nie akceptuje. Dobrze sporządzony regulamin sklepu internetowego pozwala uniknąć sporów, spraw w sądzie, a także utraty dobrej opinii, którą mógłby zepsuć klient niedostatecznie poinformowany o swoich prawach i obowiązkach. Warto także po kilku miesiącach funkcjonowania sklepu sporządzić krótką listę najczęściej zadawanych pytań – to pozwoli zaoszczędzić czas.

Gotowy wzór, czy własny projekt?

Istnieje wiele gotowych wzorów regulaminu, z których można skorzystać w całości lub tylko nieznacznie wypełniając je własną treścią. Czy takie wyjście jest dobrym czy nie, zależy głównie od potrzeb sklepu. Jeśli zakupiony, gotowy regulamin pokrywa w zupełności potrzeby sklepu, można bez obaw z niego skorzystać. Czasami jednak, zwłaszcza w przypadku nieco niszowej branży lub gdy założyciel ma oryginalny pomysł na prowadzenie biznesu, bardziej opłacalne staje się ułożenie własnego regulaminu. To opcja zdecydowanie tańsza (nie trzeba płacić za usługę prawnikowi), ale też o wiele bardziej czasochłonna. Nie każdy czuje się też na tyle pewnie, by samodzielnie układać regulaminy. Pomiędzy kupnem gotowego szablonu a napisaniem własnego regulaminu od podstaw istnieje jeszcze jedna opcja – usługa dostosowania gotowego spisu zasad na potrzeby konkretnego sklepu. Taki regulamin mogą nam przygotować prawnicy z serwisu KlauzuleNiedozwolone.pl

Co zawrzeć w regulaminie?

Każdy internetowy sprzedawca powinien zapoznać się z szeregiem obowiązujących praw, gdzie kluczowymi będą prawa konsumenta, a także ustawa o ochronie danych osobowych i o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Dobry regulamin musi wyczerpująco informować klienta we wszelkich kwestiach, które mogłyby go dotyczyć – mówić o zwrotach, reklamacjach, ale i obowiązku zapłaty w terminie.

Klauzule niedozwolone w regulaminie

Bardzo istotną kwestię stanowią klauzule niedozwolone. Pewnych treści nie wolno umieszczać w regulaminach. Zastosowanie takiej klauzuli może skutkować procesem sądowym. Ogólne zasady określające klauzule niedozwolone mówią, że naruszają one rażąco interesy klienta, lub kształtują jego obowiązki sprzecznie z dobrymi obyczajami. Istnieje nieoficjalna lista zakazanych zapisów w regulaminach, jednak każdy regulamin należy wnikliwie sprawdzić pod kątem klauzul niedozwolonych. Zamówienie profesjonalnej usługi zaprojektowania regulaminu pozwala z większym prawdopodobieństwem uniknąć takich kłopotów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s